İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ OP. DR. İRFAN AKALIN, ARTVİN FEN LİSESİ’NDE KARİYER VE SINAV KAYGISI SÖYLEŞİSİ PROGRAMINA KATILDI…
02 Ocak 2019

        Artvin Fen Lisesi 12. Sınıflara yönelik kariyer günleri ve sınav stresi ve ders çalışma programı ile ilgili bir söyleşi programı düzenledi. Artvin’de örnek kariyer sahipleri, okul yıllarını, çalışma metotlarını öğrencilere anlattı. 5 Kasım 2018 tarihindeki kariyer programının konukları İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. İrfan Akalın, Artvin Ağız ve Diş sağlığı Başhekimi Dt. Kemalettin Alpaydın ve Psikolog Leyla Nur Morçimen oldu.
Artvin Fen Lisesi çok amaçlı toplantı salonunda düzenlenen programa 12. Sınıfların yanısıra, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Köse, okul müdürü Erdoğan Öztürk, Müdür yardımcıları Sümeyra Karaçam Akman, Selin Oğuz, Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Halime Tuylu, Okul Aile Birliği Yönetim kurulu Üyesi Sami Özçelik ve okul öğretmenleri katıldı.
Programın ilk konuşmasını, İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. İrfan Akalın yaptı. Akalın, kendi öğrencilik zamanında nasıl ders çalıştığını, neler yaptığını anlattı. Akalın konuşmasında; Artvin Fen Lisesi’ nde 12. Sınıflara kariyer günü programında kendi deneyim ve görüşlerimi anlatmaktan büyük mutluluk duydum. Müdürümüz Erdoğan Öztürk, böyle bir etkinlikte gelir misiniz dediğinde çok mutlu olacağımı söyledim. 2 arkadaşımızla birlikte buradayız.
Ben Artvinliyim. Buralı olmanın verdiği bir mutluluk, özgüven ve sevgiyi her zaman yaşıyorum. Memleketimde hizmet vermek beni çok mutlu ediyor.  Ben ortaokul kısmında Anadolu Lisesi mezunuyum. O zaman Fen Lisesi yoktu. Bende Ordu Fen lisesini kazanıp gitmiş ve son sene Artvine geri dönüş yapmıştım, O zamanın Anadolu Lisesi Fen lisesi ayarındaydı. Yani o günün Fen Lisesiydi. Çok güzel bir okuldasınız, sizi bu nedenle kutluyorum. Başarılı olmak için siz zaten neler yapacağınızı biliyorsunuz. Psikoloji danışmanınız, rehberlik hocanız, çok değerli okul idarecileriniz, çok değerli öğretmenleriniz var.
BAŞARI İÇİN ZEKİLİK DEĞİL ÇOK ÇALIŞMAK ESASTIR; Ders çalışırken mutlaka programınız olsun, disiplinli, kurallı olun.  Konsantre olun. Mış gibi sakın yapmayın. Herkesi kandırırsınız ama kendinizi asla kandıramazsınız. Gelir, mış gibi yaptığınız yerlerde eksikliğiniz karşınıza çıkar. Anlatacak çok şey var. Ama özeti çalışmaktır. Ben zekiliğin hiçbir şey, çalışmanın çok şey olduğunu düşünülenlerdenim. Herkesin farklı beyin algısı var. Kimisi sayısal beyine sahiptir. Kimi sözel, ezber, Ben eğitim öğrenim hayatımda en çok TUS’ta zorlanmıştım. Düşünün 2 yıl boyunca hiç hafta sonu dışarıya çıkmadan ders çalıştım. İçinizde kaç kişi var bunu yapar? Evet başarmanın tek yolu buydu ve ben buna uymak zorundaydım ve Türkiye derecesi yaparak sınavı Türkiye 9’ncusu olarak kazanmak nasib oldu.
Burada kaç kişi Tıp Fakültesi’ ni tercih edecek? Bu programdan sonra fikrini değiştiren olur mu bilemem. Bildiğim, Artvin Fen Lisesi Türkiye’nin en iyi üniversitelerine öğrenci gönderecek. Yarınların mühendisleri, doktorları, mimarları yetiştirecek. Beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.” Dedi.
Fen Lisesi Müdürü Erdoğan ÖZTÜRK’ ün çiçek takdimi ve Günün anısına çekilen fotoğrafın ardından program sona erdi.

  • 1.jpeg
  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
  • 4.jpeg
  • 5.jpeg
  • 6.jpeg
  • 7.jpeg
  • 8.jpeg