14 Mart Tıp Bayramı 100. yılı etkinliği
26 Mart 2019

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 21.03.2019 tarihinde Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür  Merkezinde 14 Mart Tıp Bayramı 100. yılı etkinliği  düzenlendi.

Şifa veren eller adına düzenlediğimiz etkinliğe   Artvin Valisi  Sayın Yılmaz DORUK ve saygıdeğer eşi, Artvin Belediye Başkanı Mehmet KOCATEPE ve saygıdeğer eşi, AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin TİLKİ, Kurum Müdürlerimiz, Sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve sağlık çalışanlarımızın geniş katılımıyla gerçekleşti.  Artvin Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı  Dr. Cihan ÖZTÜRK ve Psikolog Leyla MORÇİMEN ’in  sunuculuğunu yaptığı gecede Sayın İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. İrfan AKALIN ‘ın  14 Mart’ın önemini ve tarihçesini anlattığı konuşmaları ile başladı.

Sayın AKALIN konuşmasında ; “14 Martı Tıp bayramı olarak kutlamamızın asıl sebebi 14 mart 1919 yılında Tıbbiyeliler tarafından vatanımızın işgaline karşı başlatılan eğitimli Türk Gençlerinin istiklal ve istikbal mücadelesinin başlangıcı olmasıdır. Bu öylesine basit, bize dışarıdan empoze edilen günlerden, haftalardan bir gün ve bir hafta değildir.  Bu gün bizim birliğimizin şanlı istiklal mücadelemizin, adeta yeniden doğuşumuzun temsil edildiği bizlere has tamamen milli bir gündür. Bizler milletimizin sağlığını kendisine emanet bilen, çok kutsal ve yeminli bir mesleğin çalışanlarıyız. Tabi ki zor şartlarda çalışıyoruz, zaman zaman aşırı yoğunluk ve iş stresi nedeniyle bunalıyoruz, vatandaşlarımızın en sıkıntılı anlarına muhatap oluyor, nesnesi insan öznesi ‘can’ olan çok zor iş ile uğraşıyoruz, sorunlarımızda var, taleplerimizde var biliyoruz, fiziksel anlamda eskiye göre çok daha iyi ve modern şartlarda çalışıyoruz, İnşallah büyüyen ve güçlenen Türkiye ile beraber, bu büyük yükü göğüsleyen fedakarca çalışan sağlık çalışanları olarak hem fiziksel hem de özlük anlamında daha da iyi şartlarda çalışacağımıza inanıyoruz. Ama şunu da biliyoruz ki hiçbir unvan, hiçbir karşılık bir hasta veya hasta yakınımızın hayır duasından, şifa bulmasından, güler yüzle bize teşekkür etmesinden daha değerli ve daha anlamlı değildir. Bu sebeple bilgimizle becerimizle azmimizle hizmet etmeye çalışıyor ülkemizi muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmaya çalışarak aziz vatanımıza olan borcumuzu bir nebzede olsa ödemeye çalışıyoruz ve bundan sonrada çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerimle tüm sağlık çalışanlarımızın ve milletimizin Tıp bayramını kutluyor, herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

14 Mart 100. Yılı etkinliği, Deniz Durmuş ve ekibinin müzik dinletisi, ile devam etti. Akabinde sağlık çalışanları ve Artvin Belediyesi Öztürk Serengil tiyatro ekibinin hazırlamış olduğu “Çanak Çömlek Patladı” adlı tiyatro gösterisi  yapıldı. Büyük beğeni gören tiyatro gösterisinin ardından Yılın hekimlerine ve sağlık çalışanlarına ödül töreni düzenlendi.

Sayın Valimiz Yılmaz Doruk tarafından sağlık alanına değerli katkılarından dolayı yılın hekimi seçilen Artvin Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ediz Edeer ve Artvin Arhavi 3 nolu Aile Hekimi Mustafa Kemal Durmuş’a plaket ve ödül takdimi yapıldı.

 Artvin merkez ve ilçelerinden seçilen yılın hekimleri ve sağlık çalışanlarına Belediye Başkanımız Sayın Mehmet  Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr .Fahrettin TİLKİ ve İl sağlık Müdürümüz Opr. Dr. İrfan AKALIN tarafından ödül ve plaket takdimi yapıldı.

Program ödül töreni sonrasında sağlık çalışanlarının çocuklarının sunduğu piyano resitali ve ikramlarla  son buldu.

Programın hazırlanmasında  emeği geçen Kamu Hastaneleri Başkan Yrd. Uzm. Dr. Sibel ŞAHİN’e  Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Mukaddes DAĞ’a , Kamu Hastaneleri Birim sorumlusu Aylin İNCE YILMAZ’a , Artvin Devlet Hastanesi Sağlık Hizmetleri Müdürü Gülten BİLMİŞ’e , Kurum personellerimiz İsmail YİĞİT ve Oktay SARIKAYA' ya  teşekkür ediyoruz. 

Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız...