KADINA YÖNELİK AİLE İÇİ ŞİDDETLE MÜCADELE EĞİTİMİ
30 Nisan 2019

KADINA YÖNELİK AİLE İÇİ ŞİDDETLE MÜCADELE EĞİTİMİ

Kadına yönelik şiddet; dinine, diline, ırkına, eğitim düzeyine, kültürüne ve yaşına bakılmaksızın dünyada ve Türkiye’de gün geçtikçe artış gösteren sosyal bir problem olmakla birlikte halk sağlığı açısından da ciddi bir sağlık sorunudur.

Şiddet mağduru ve risk altındaki kadınlar için yardım alabilecekleri hizmet alanları arasında en başta sağlık hizmetleri gelmektedir. Kadınlar en çok sağlık sektöründe çalışanlara güven duymakta ve onlardan yardım talep etmektedir. Bu nedenle kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele konusunda sağlık personelinin bilgi, beceri ve davranışlarını geliştirerek verilen hizmetin kalitesini arttırmak amacıyla Müdürlüğümüz Ruh Sağlığı Birimi tarafından 29 Nisan 2019 tarihinde Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarına yönelik “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Eğitimi” düzenlenmiştir.

Çocuk Gelişimci Hanife SAVUN, Hemşire Cemile KAYACAN ve Avukat Beytül Sultan GÖKÇE tarafından verilen eğitime İlimizde görevli 13 aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı katılım sağlamıştır.

Eğitimde, toplumsal cinsiyet eşitliği, şiddet olgusuyla karşılaşan sağlık personelinin görev ve sorumlulukları, aile içi şiddet vakasıyla karşılaşıldığında başvurulması gereken kurum ve kuruluşlar,  birinci basamak sağlık kuruluşlarında şiddet olgusu ile ilgili yapılması gerekenler ve yasal mevzuatlar hakkında bilgi verilmiştir. 

  • 30042019_Kyais5.JPG
  • 30042019_Kyais4.jpeg
  • 30042019_Kyais2.JPG
  • 30042019_Kyais3.jpeg
  • 30042019_Kyais1.JPG