Beyaz Bayrak, Beslenme Dostu Okul Sertifika Ve Kanser Tarama Yönlendirme Yarışması Ödül Töreni
21 Mayıs 2019

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri

Ulusal sağlık politikalarının ana hedefi sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir topluma ulaşmaktır. Devlet, hastalıklar ile mücadeleye yönelik etkin ve yaygın politikalar geliştirirken, bir taraftan da hastalıklarla mücadelede temel teşkil eden vatandaşların öz sorumluluğun geliştirilmesine yardımcı olacak doğru bilgi kaynakları ve çeşitli imkânları sağlayarak toplumu ve bireyleri sağlıklı bir hayat tarzına teşvik eder.

Bilindiği üzere tüm dünyada ve ülkemizde kronik hastalıklar ve kanserler hastalık yükü açısından ve en sık görülen ölüm nedenlerinde ilk sıralarda yer almakta olup tütün kullanımı, obezite, yetersiz hareket ve alkol kullanımı ortak önlenebilir risk faktörleridir.

Aynı zamanda çağdaş sağlık hizmeti anlayışı doğrultusunda her bireyin kişisel hijyen kurallarına uyması ve temiz bir çevrede yaşamak halk sağlığının korunması açısından büyük önem arz etmektedir.

Bütün bu yönleriyle koruyucu sağlık hizmetlerinin (halk sağlığı) etkin biçimde yürütülmesi bireylerin, toplumun ve ülkemizin sağlıklı geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.

Ülkemizde Yürütülen Programlar

Bu çerçevede; çocuklarımızda hem sağlığın korunması hem de sağlık okuryazarlığının artırılması için ülkemizde Bakanlığımız koordinasyonunda ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile “Beyaz Bayrak Programı” ve “Beslenme Dostu Okul Programı” yürütülmektedir.

Beyaz Bayrak Programı 2006 yılında uygulama konulmuş olup program ile eğitim kurumlarının, temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Beslenme Dostu Okul Programı ise 2010 yılında uygulamaya konulmuştur. Bu program ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul ve öğrenci sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir.

İlimizde Yapılan Çalışmalar ve Ödül Töreni

Bu kapsamda Müdürlüğümüz tarafından 2019 yılında yapılan çalışmalarla ilgili olarak 20 Mayıs 2019 Pazartesi günü saat 14:00’de Artvin Gençlik Merkezi Konferans Salonunda; Beyaz Bayrak, Beslenme Dostu Okul Sertifika ve Kanser Tarama Yönlendirme Yarışması Ödül Töreni düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan ödül törenine Artvin Valisi Yılmaz DORUK, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Zafer İNCE, İl Sağlık Müdürü İrfan AKALIN, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil KAHVECİ, İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun OKUR, İl Gençlik ve Spor İl Müdürü Bahattin YETİM, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ile velileri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci yaptığı açılış konuşmasında eğitim ve sağlık sektörünün biricik unsurunun nasıl insan ise insan içinde eğitim ve sağlığın birbirinden ayrılmaz iki unsur olduğunu söyledi. “Artvin ilinde bu sene ivme kazanan çalışmalar neticesinde güncel Beyaz Bayraklı Okul oranı ise %91 (152 okul) Beslenme Dostu Okul oranı ise %58 (97 okul) olarak gerçekleşmiştir.” diyen Kahveci ülke genelinde sırasıyla 6.’ncılık ve 8.’incilik dereceleri elde edildiğini vurguladı.

Aynı zamanda İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile temalı kanser yönlendirme yarışması düzenlendiğini anlatan Kahveci,” Bu yarışmada kanserden korunma yöntemleri, taranabilir kanserler ve tarama merkezleri hakkında öğrencilerin önce kendilerinin sonra da ailelerinin ve yakınlarının bu konularda farkındalıklarının artması amaçlanmıştır. Yarışma 1-30 Nisan tarih aralığında çok kısa bir sürede uygulanmış olsa da il genelinde hizmet veren ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı tüm ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsamıştır. Toplam 194 öğrencimiz yarışmaya katılmıştır. Yarışma hedef kitlesini; rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş kadınlar ve kolon kanseri için 50-70 yaş arasındaki kadın/erkek toplam 412 kişi oluşturmuştur. Bütün bu çalışmalar siz yönetici, öğretmen ve öğrencilerimizin özverili çalışmaları ve katılımları ile başarıya ulaşmıştır. Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan okullarımızı ve yarışmada dereceye giren öğrencilerimizi kutluyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra Müdürlüğümüzde görevli Şube Müdürü M. Ali AKTEPE tarafından halk sağlığı hizmetleri kapsamında üç konu ile ilgili Türkiye ve Artvin’de yapılan çalışmaların anlatıldığı ayrıntılı bir sunum yapıldı. Sunumda koruyucu sağlık hizmetlerinin birincil derecede önemi olduğunu vurgulayan Aktepe, kanser tarama hizmetlerinde tüm toplumda farkındalık oluşturması amacıyla düzenlenen yarışma ve tarama göstergeleri hakkında salonu bilgilendirerek rahim ağzı kanseri taramasında 2019 yılında ilk dört ayda Türkiye’de 3.’üncülük yüzbin altı nüfusu olan illerde ise 1.’incilik elde edildiğini belirtti.

Törende yarışma birincilerine bisiklet hediyesi, okullara ise sertifika, beyaz bayrak ve kanser düşmanı okul plaketi takdim eden Artvin Valisi Yılmaz DORUK ise yaptığı konuşmada; Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu projelerini çok anlamlı bulduğunu artık bunların birer projeden çıkartılıp kurumsallaştırılması gerektiğini belirterek “Yapılan çalışmaların niteliğine baktığımız zaman toplumun bu projeleri benimsediğini görüyoruz. Son zamanlarda ilgili bakanlıklarımız tarafından değişik projeler hayata geçirildi. Biz bunları çok önemsiyoruz. Toplumun her kesiminin de önemsemesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu tür proje bazlı çalışmalar toplumu bilinçlendiriyor ve aynı zamanda bir farkındalık oluşturuyor. Bu güzel projelerin sayısını ne kadar artırabilirsek toplumsal gelişme düzeyimiz ve yaşam standardımızda o düzeyde oluşuyor ve gelişiyor. İşte bu manada 3 projemiz de çok anlamlı. Somut ve direk faydası olan projeler olduğunu düşünüyorum.  Bu projelerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Tören; ödül, sertifika ve beyaz bayrak takdiminin ardından yapılan toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Bu çerçevede programların ve yarışmanın yürütülmesinde emeği geçen tüm sağlık ve eğitim çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

ÜÇ KATEGORİDE YARIŞMA BİRİNCİLERİ:

KATEGORİ

DRC

AD-SOYAD

İLÇE

OKUL

İLKOKUL

1

Ömer Yiğit Çiftçi

Borçka

Borçka Atatürk İlkokulu

2

Nuray Aslan

Ardanuç

Ardanuç Atatürk İlkokulu

3

Hacer Ayşe Kabak

Merkez

Merkez Seyitler TOKİ İlkokulu

ORTAOKUL

1

Çoruh Efe Durmuş

Şavşat

Şavşat Anadolu İ. H. Ortaokulu

2

Yağmur Demircan

Şavşat

Şavşat Atatürk Ortaokulu

3

Sudenaz Şimşek

Arhavi

Arhavi Cumhuriyet Ortaokulu

LİSE

1

Büşra Kır

Yusufeli

Yusufeli Kılıçkaya Ç.P.A.L

2

Sıla Soytürk

Merkez

Merkez 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi

3

Gülşah Durmuş

Arhavi

Arhavi Hüseyin Gürkan A.L.

İLÇE BİRİNCİLERİ:

DRC.

Öğrenci

Okul

1

Nuray Aslan

Ardanuç Atatürk İlkokulu

2

Gülşah Durmuş

Arhavi H.G.A.L.

3

Ömer Yiğit Çiftçi

Borçka Atatürk İlkokulu

4

Sahra Üçüncü

Hopa İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimleri Proje Okulu

5

Aysu Tantoğlu

Kemalpaşa Serhat İlkokulu

6

Sıla Soytürk

Merkez 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi

7

Hayrunisa Çepnioğlu

Murgul Şöhret Cengiz İmam Hatip Ortaokulu

8

Çoruh Efe Durmuş

Şavşat Anadolu İ. H. Ortaokulu

9

Büşra Kır

Yusufeli Kılıçkaya Ç.P.A.L

KANSER DÜŞMANI OKUL: BORÇKA ATATÜRK İLKOKULU


 • 1.JPG
 • 2.JPG
 • 3.JPG
 • 4.JPG
 • 5.JPG
 • 6.JPG
 • 7.JPG
 • 8.jpg
 • 9.JPG
 • 10.JPG
 • 11.JPG
 • 12.JPG
 • 13.JPG
 • 14.JPG
 • 15.JPG
 • 16.JPG
 • 17.JPG
 • 18.JPG
 • 19.JPG
 • 20.JPG
 • 21.JPG
 • 22.JPG
 • 23.JPG
 • 24.JPG