ANNE SÜTÜ VE EMZİRME DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ
16 Ekim 2019

2019 EKİM AYI BEBEK DOSTU AİLE HEKİMLİĞİ BİRİMLERİ - ANNE SÜTÜ VE EMZİRME DANIŞMANLIĞI EĞİTİMİ

Anne sütünün özendirilmesine, annelerin emzirme konusunda bilinçlendirilmesi ve doğru emzirme alışkanlıkları kazandırılması amacıyla 1991 yılında Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı başlatılmıştır. Başlatılan bu programın amacı ise emzirmenin başarılı ve kalıcı hale gelmesini sağlamak olarak belirlenmiştir.

Belirlenen programa uygun olarak hizmet veren Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimleri, anne sütü ve emzirme konusunda bilgi veren, doğumdan sonra bu konuda gerekli eğitimleri almış sağlık çalışanları aracılığıyla annelerin bebeklerini en iyi şekilde emzirmelerine yardımcı olmayı hedeflemektedirler. Bu sayede, bebek ile annenin duygusal yakınlaşması da en doğru şekilde gerçekleşmektedir.

Bu kapsamda ilimizde anne ve bebekle yakın iletişim içinde bulunan birinci basamaktaki sağlık personelimize 14 Ekim 2019 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimleri koşullarından olan "Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı" eğitimi düzenlenmiştir. Program Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Program Sorumlusu Hemş. Tülay YOLASIĞMAZ tarafından yapılan eğitim sunumu ve katılımcılara Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı M. Ali DUNDARtarafından katılım belgesi takdimi ile sona ermiştir.

  • 16102016_BebekEmzirme2.JPG
  • 16102016_BebekEmzirme3.JPG
  • 16102016_BebekEmzirme4.JPG
  • 16102016_BebekEmzirme1.JPG