Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası Kapsamında ‘Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ konularında eğitimler düzenlendi
22 Kasım 2019

Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası Kapsamında ‘Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ konularında eğitimler düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğümüz Akılcı ilaç il kordinatörlüğü tarafından; 11-17 Kasım tarihleri arasında Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası kapsamında ilimizde bulunan hastanelerde görevli hekimlerimize ve hastane personeline Akılcı Antibiyotik Kullanımı konusunda  eğitimler verildi

Akılcı Antibiyotik Kullanımı’nda farkındalık oluşturmak için Borçka Devlet Hastanesi hekimlerine ve personeline Ecz. Tuğba DOĞAN , Şavşat Devlet Hastanesi hekimlerine ve personeline Ecz. İbrahim KURTDAN, Hopa Devlet Hastanesi hekimlerine ve personeline Ecz. Feyza Nur DEMİRKAYA, Arhavi Devlet Hastanesi hekimlerine ve personeline Ecz. Demire KÖŞKER, Yusufeli Devlet Hastanesi hekimlerine ve personeline Ecz. Yunus Sadi AKTAN; Ardanuç Devlet Hastanesi, Murgul Devlet Hastanesi,Artvin Devlet Hastanesi hekimlerine ve personellerine Ecz Bilge ERYILMAZ tarafından  akılcı antibiyotik kullanımı konusunda eğitim verildi. Eğitime katılan hekimlerimizle durum değerlendirilmesi yapılmış olup; Sağlık Bakanlığı antibiyotik reçeteleme klavuzları hakkında fikir alışverişi yapılmıştır.

Antibiyotik Nedir ?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile “antibiyotik” terimi, “hayata karşı” demektir. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlemekte ve bazen de bakterileri öldürmektedir.

Antibiyotik Direnci Nedir?

Bakteriler, çevrelerinde meydana gelen değişikliklere hızlı uyum sağlayabilen canlılardır. Antibiyotik direnci de bunun bir örneğidir. Belirli bir antibiyotiğe karşı direnç, söz konusu antibiyotiğin tedavi dozunda dirençli bakterileri öldüremediğini veya çoğalmalarına engel olamadığını ifade etmektedir.

Antibiyotik direncine sahip bakteriler antibiyotik varlığında, dirençli olmayan bakterilere göre avantaj sağlar ve bunun bir neticesi olarak belirli bir süre sonra ortamdaki bakterilerin çoğu o antibiyotiklere karşı direnç sahibi olur. Ayrıca, bakteriler dirence neden olan genetik yapıları farklı bakteri türlerine de aktarabilir, bu da antibiyotik direncinin bakteriler arasında yaygınlaşmasına önemli katkı sağlar.

Dirençli bakterilerin neden olduğu hastalıklar, özellikle de yoğun bakım ortamında ve bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda ciddi bir sağlık tehdidi oluşturmaktadır. Dirençli bakterilerin neden olduğu bu hastalıklar, tedaviye dirençli olup, hastanede yatış sürelerinin uzamasına ve bununla ilgili komplikasyonların gelişmesine, ölüm ve hastalığa yakalanma oranlarında artışa neden olmaktadırlar.

Antibiyotik direncinin önüne geçilmemesi durumunda gelecekte bizi bekleyen tehlike ise bundan çok daha büyüktür. Öyle ki, yakın gelecekte enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde antibiyotikler tamamen etkisiz hale gelebilir ve basit yara enfeksiyonları ölümle sonuçlanabilir.

Antibiyotiklerin Kullanımıda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doktorunuz antibiyotik reçetelediğinde, tedavi talimatlarını dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Sadece bu şekilde bütün bakterilerin yok edildiğine emin olabilir ve bakteriyel direnç gelişiminin önüne geçebilirsiniz.

Temel Kurallar:

1. Doz ve zaman talimatlarına uyun

Hiçbir zaman ilacınızı almanız gereken zamanı atlamayın ve reçetelenen doza sadık kalın.

2. Tedaviyi yarıda kesmeyin

Tedaviye başladıktan birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetseniz bile tedavi sürecinin tamamını devam ettirin. Bakterilerin tamamen yok edilmesi ancak bu şekilde mümkündür.

3. Arta kalan ilacı kullanmayın.

Antibiyotikler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

              Antibiyotikler yalnızca bakteriler için etkilidir, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez.

              Antibiyotik ateş düşürmez, sadece uygun ve doz ve şekillerde kullanılan antibiyotik, hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için ateş düşer.

              Soğuk algınlığı ve grip çoğunlukla kendi kendine iyileşebilen hastalıklardır. Antibiyotik alımı gerekmez.

              Antibiyotik, sizin grip ve soğuk algınlığını atlatmanıza yardımcı olmaz.

              Antibiyotik ağrıyı dindirmez, burun akıntısını, öksürüğü hafifletmez.

              Antibiyotik, grip ve soğuk algınlığının başkalarına geçişine engel olmaz.

              Hekim önerisi olmadan kullandığımız antibiyotiğin etkisi olmayacağı gibi, yaygın ve yanlış kullanıldığında hızla direnç gelişir.

              Antibiyotiklere karşı direnç geliştiğinde, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde bu antibiyotikler etkili olamaz.

Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında hekim, eczacı,  hemşire, diğer sağlık personeli, hasta/ hasta yakını, sektör, düzenleyici otorite, meslek örgütleri ve diğer (Medya, Akademi vb.) gruplar sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir.


 • 20191101_134825.jpg
 • DSC03528.JPG
 • IMG_2420 (1).JPG
 • IMG_2421 (1).JPG
 • IMG_2422 (1).JPG
 • IMG-20191114-WA0010.jpg
 • IMG-20191114-WA0011.jpg
 • WhatsApp Image 2019-11-13 at 16.14.14.jpeg
 • WhatsApp Image 2019-11-13 at 16.14.15.jpeg
 • WhatsApp Image 2019-11-13 at 16.14.16 (1).jpeg
 • WhatsApp Image 2019-11-13 at 16.14.22 (1).jpeg