9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü
11 Şubat 2022

    Sigara, dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünyada her yıl 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu sayı her 10 saniyede bir kişinin sigaradan ölmesi anlamına gelmektedir.

   Sigaranın vücuda zararları sayılamayacak kadar çoktur. Sigara dumanı, çoğu toksik ve kanserojen olan 4800'den fazla farklı madde içermektedir. Dumanın solunması halinde, bu toksinler akciğerler tarafından emilir ve vücuda dağılır. Sigara içmek; kardiyovasküler hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik olan ve bulaşıcı olmayan hastalıklar için en önemli risk faktörlerinden biridir.

    Tütün kullanımı sadece solunum sistemi hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar veya kanser riskini arttırmakla kalmayıp, kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürerek ve damar yapısını bozarak ; vücuttaki tüm organ ve dokulara zarar verir. Sigaranın zararları kısaca vücudun tamamını etkisi altına almaktadır.

    Tütün kullanımı, Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu dönemde her zamankinden çok daha fazla tehlike içermektedir. Bu bakımdan tütün ürünü kullanımını bırakmak da her zamankinden çok daha fazla önem taşımaktadır. Sigara içmek Covid-19 riskini artırmaktadır. "Sigara içmek için maskenin çıkarılması ve ellerin ağza götürülmesi Covid-19 bulaşma riskini arttırdığı bilinmektedir.”

    Müdürlüğümüze bağlı birimlerce düzenlenen etkinliklerde; sigaranın zararları, sigarayı bırakmanın önemi ve sigara kullanımının pandemiye etkileri konularında farkındalık oluşturmak ve bilgilendirmelerde bulunmak üzere; stant çalışmaları yapılmış, halk eğitimleri düzenlenmiştir. Eğitimlere katılan vatandaşlarımıza, ilimiz ve ilçelerimizde faaliyet gösteren işyeri sahiplerine, müşterilere; tütün ve tütün ürünlerinin zararları konulu bilgilendirme broşürleri dağıtımı yapılmıştır.

    Artvin Devlet Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Sigara Bırakma Polikliniği ve ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca sigara kullanmayanların da kapalı alanda tütün ürünü kullanımı durumunda ihbarda bulunabilecekleri Yeşil Dedektör Uygulaması ve Alo 184 Tütün İhbar Hattı hakkında bilgi verildi.

 

                                                    HAYATA ŞANS VER

                                                   SİGARAYA SON VER

  • DSC_0197.JPG
  • XSQR2686.JPG
  • WhatsApp Image 2022-02-09 at 18.40.02 (2).jpeg
  • WhatsApp Image 2022-02-09 at 18.40.02 (1).jpeg
  • DNLD6969.JPG