Prostat Kanseri Farkındalık Eğitimi
30 Eylül 2022

PROSTAT KANSERİ FARKINDALIK EĞİTİMİ

Prostat. İdrar torbasının (mesane) hemen altında yer alan, içerisinden idrar kanalının geçtiği bir salgı bezidir. Prostat bezinin asıl görevi meniyi oluşturan sıvının bir bölümünü salgılamaktır. Normal durumda yaklaşık bir ceviz boyutundadır.

Erkekler yaşlandıkça prostat bezi sıklıkla büyümeye başlar. Büyüyen prostat, idrar akışını engelleyebilir ve cinsel işlev problemlerine yol açabilir. Büyüme tek başına bir kanser belirtisi sayılmaz. Kanser hücrelerinin bulunmadığı prostat büyümesi benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılır.

Yaşlanmayla birlikte daha sık ortaya çıkan prostat kanseri dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de erkek kanserleri arasında ikinci sırada olup,  toplumda farkındalık oluşturmak büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla; 15 Eylül Prostat Kanseri Günü vesilesiyle farkındalık çalışması yürütülerek halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi hedeflenmelidir.

Prostat Kanseri Farkındalık Günü Kapsamında;

Müdürlüğümüz Kanser Biriminin Organizasyonu ile Artvin Devlet Hastanesinde görev yapan Üroloji uzmanı Op. Dr. Amjad ALİJLA tarafından Prostat Kanserinin tanısı, tedavisi ve belirtileri hakkında, 29 Eylül 2022 Perşembe günü Saat:14:00’da Müdürlüğümüz Toplantı salonunda eğitim yapıldı.

 Eğitim, Müdürlüğümüz sosyal medya hesabından canlı olarak paylaşılarak, konuyla ilgili sorular cevaplandırılıp, broşürler dağıtıldı.

Prostat Kanseri Farkındalık günü Eğitimine;

 Artvin il Sağlık Müdürlüğü Facebook hesabı üzerinden ulaşabilirsiniz.
https://www.facebook.com/artvinism/videos/1141923839753887

  • DSC_0492.JPG
  • DSC_0502.JPG
  • DSC_0514.JPG