GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİCİ EĞİTİMİ
02 Ocak 2019

GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİCİ EĞİTİMİ

Sağlık Bakanlığı Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından yürütülen Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı ile tüm gebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi sahibi olmaları ve bilinçli doğum yapmaları amaçlanmaktadır. 

 İlimiz koşullarında multidisipliner bir eğitim ekibi tarafından gerçekleştirilen Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitici Eğitimi, anne ve bebek ölümlerinde etken olan bilinç dışı uygulamalar ve gelenekselleşmiş riskli davranışlar konusunda farkındalık sağlamış olacaktır.

Anne ve bebekler taşıdıkları riskler nedeniyle sağlık hizmetlerinden öncelikli ve özellikli hizmet almaları gereken iki önemli gurubu oluşturmaktadır. Her kadının üreme sağlığı, gebelik, doğum ve yenidoğan bakımı konusunda yeterli eğitim ve bilgi alma hakkı vardır. Sağlık kuruluşlarının anne ve eşine bu eğitimi vermesi ile bu eğitimin bir parçası olarak eğitime katılmalarının ve bilgi sahibi olmalarının, bilinçli doğum yapmalarını sağlamayı, normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konularında bilgi ve beceri kazandırmayı hedeflemektedir.  

 Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi tarafından söz konusu programın yürütülmesi kapsamında 21-22 Aralık 2017 tarihlerinde iki tam gün olmak üzere verilen hizmetlerde standart uygulamanın gerçekleştirilmesi ve birlikteliğin sağlanması; gebelere verilecek eğitimlerin niteliğini artırmak, standartları sağlamak ve deneyim paylaşımıyla birlikte motivasyonu artırmak amacıyla il merkezi ve ilçe merkezlerinde devlet hastaneleri ve toplum sağlığı merkezlerinde gebe sınıfı eğitimlerini yürütmekle görevli sağlık personeline “Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitici Eğitimi” gerçekleştirilmiştir.

Eğitim sonunda katılımcılar hizmet sunumu ile ilgili beklentilerini dile getirdi. Eğitim Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Hasan GÜNDOĞDU ve Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzman Dr. Mehmet Ali DÜNDAR tarafından katılımcılara belge takdimi ile son buldu.

Bu vesileyle gerçekleştirilen iki günlük eğitime katkılarından dolayı Üreme Sağlığı Eğitimcisi Ebe Saadet ALTUNTAŞ, Kadın Doğum Uzmanı Op. Doktor Erhan ÇAĞATAY, Diyetisyen Çağla HAKYEMEZOĞLU, Psikolog Aysun SELİMOĞLU ÖZYILMAZ ve Fizyoterapist Nazife AKMAN’a teşekkür ediyoruz.

  • 26122017_Gebe.egitimi1-min.JPG
  • 26122017_Gebe.egitimi2-min.JPG
  • 26122017_Gebe.egitimi3-min.JPG
  • 26122017_Gebe.egitimi4-min.JPG