BEBEK ÖLÜMLERİ VAKA DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
02 Ocak 2019

BEBEK ÖLÜMLERİ

VAKA DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Bilindiği üzere ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren birçok demografik gösterge arasında, perinatal ve çocukluk çağı ölüm hızları en önemli olanlardır. Bu göstergelerden özellikle bebek ölüm hızları, ekonomik kalkınma düzeyi ve bunun sağlığa yansımasını gösterir. Bebek ölüm hızı bir bölgedeki temel sağlık düzeyini, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası bakımı gösteren oldukça önemli bir sağlık ölçütüdür.

Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) aracılığıyla ilimizde gerçekleşen tüm ölü doğum ve bebek ölümlerinin tespit ve incelemeleri gerçekleştirilmektedir. Sistem ile bebek ölümlerinin tespitini sağlamanın yanı sıra her bir bebek ölümünü izleyerek nedenini ortaya çıkarmak ve bir daha aynı nedenlerle oluşabilecek bebek ölümlerini önlemek amaçlanmaktadır.

Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalar doğrultusunda 28 Aralık 2017 tarihinde saat 13.30’da Müdürlüğümüz toplantı salonunda, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Hasan GÜNDOĞDU ve Artvin Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ediz EDEER’ in katkılarıyla “Bebek Ölümleri Vaka Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, İl İnceleme Kurulunda görüşülerek karara bağlanan vakalar tartışılarak bebek ölümlerinin önlenebilmesi faaliyetleri değerlendirilmiştir.

Bu vesileyle Artvin İl Sağlık Müdürlüğü olarak “YAŞASIN BEBEKLER” diyerek toplantıya katılan tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. 

  • 02012018_BebekOlumleri2.JPG
  • 02012018_BebekOlumleri3.JPG
  • 02012018_BebekOlumleri4.JPG
  • 02012018_BebekOlumleri1.JPG