Gündem Maddesi Şarbon Olan Toplantı Düzenlendi
02 Ocak 2019

Gündem Maddesi Şarbon Olan Toplantı Düzenlendi

İlimizde son zamanlarda ortaya çıkan Şarbon Hastalığıyla ve diğer konularla ilgili bilgilendirme yapmak amacıyla Merkez İlçe muhtarları ile bir araya gelindi.

Artvin Muhtarlar Derneği Başkanlığı Odasında gerçekleşen toplantıya Artvin İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Dursun OKUR, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm Dr. Hasan GÜNDOĞDU ve Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Halk Sağlığı Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Ali DUNDAR, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Veteriner Hekim Mikail KAYA ile birlikte Artvin Muhtarlar Derneği Başkanı Cafer AZİZAĞAOĞLU başkanlığında muhtarlar toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ana gündem maddesi olarak İlimizde son günlerde 3 işletmede görülen ve toplamda 5 büyükbaş hayvanın ölümü ile sonuçlanan Şarbon hastalığı ile ilgili kordon ve karantina tedbirlerinin uygulandığı, ölen hayvanların uygun bir şekilde imha edildiği ve aşılama çalışmalarının gerçekleştirildiğine ilişkin tedbirlerin alındığına dair bilgilendirmeler yapılmıştır.

Söz konusu toplantıda hastalığın etkeni, bulaşma yolları ve hastalık ile mücadele yöntemleri hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm Dr. Hasan GÜNDOĞDU ve Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Halk Sağlığı Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Ali DUNDAR da Şarbon hastalığı hakkında bilgi vererek, halk sağlığı yönünden önemine değinerek merkez mahallere yönelik eğitim verildiğini/verileceğini, konu ile ilgili liflet dağıtıldığını/dağıtılacağını söyledi. Ayrıca aynı toplantıda hayvan sağlığı ile ilgili diğer konularda da bilgilendirmeler yapılmıştır.

SarbonMuhtarlar.jpg