Misafir Annemizi Ziyaret Ettik
02 Ocak 2019

MİSAFİR ANNE UYGULAMASI NEDİR?

Sağlıkta Dönüşüm Programı ile anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla 2008 yılında başlatılan «Misafir Anne Uygulaması» büyük bir özveri ile devam etmektedir.

Bu uygulama kapsamında olumsuz iklim ve ulaşım şartlarının ulaşımı imkânsız hale getirebildiği bölgelerdeki gebelerle, sosyal sebeplerle doğum esnasında sağlık kurumuna erişiminde problem olabilecek gebelerin tespit edilerek; ücretsiz olarak, planlanan merkezlere nakledilmesi, konaklatılması, hastane şartlarında doğumlarının gerçekleştirilmesi, doğum sonrası anne ve bebeğin sağlık durumunun uygun hale getirildikten sonra tekrar evlerine götürülmesi sağlanmaktadır. Olumsuz iklim ve ulaşım şartlarının yaşanmadığı zamanlar olsa da, sosyal sebeplerden dolayı gebeler bu uygulamadan yararlanmaktadır.

            Bu gebelerimizin hava ve yol şartlarından dolayı evde doğum yapmak zorunda kalmamaları için, her türlü iletişim bilgileri alınarak Müdürlüğümüzün tüm imkanları kullanılarak planlanan merkezde doğum yapmaları sağlanmaktadır.

ANNE ADAYLARININ İHTİYAÇLARI ÜCRETSİZ

İlimiz Yusufeli İlçesi Kılıçkaya Beldesinde ikamet eden ve Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi tarafından takip edilen Songül HAYAT 05.06.2018 tarihinde Artvin Devlet Hastanesinde sağlıklı bir doğum ile kız bebek dünyaya getirmiştir.

Bu kapsamda Müdürlüğümüz tarafından anne ve bebeğe hastanede hayırlı olsun ziyaretinde bulunuldu. Ziyarette HAYAT ailesini Müdürlüğümüz adına tebrik eden ve güzel temennilerini ileten Halk Sağlığı Başkan Yardımcımız Uzm. Dr. Mehmet Ali DUNDAR doğumu yaklaşan ve çeşitli nedenlerden ötürü uygulama kapsamına alınan gebelerin doğum yapacağı güne kadar sıkı takibi ve hastane ortamında doğumlarının gerçekleştirilmesi için uygulamayı büyük bir titizlikle yürüttüklerini ifade etti.

Sayın DUNDAR ülkemizde olduğu gibi ilimizde de birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında evlilik sürecinden itibaren anne ve bebek sağlığı ile ilgili olarak düzenli bir şekilde ücretsiz olarak “Evlilik Öncesi Danışmanlık Programı”“Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı” ve “Misafir Anne Uygulaması” gibi programlar ile çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiklerini belirterek halkımızı bu hizmetlerden yararlanmaya davet etti. Ziyaret hediye takdimi ile son buldu.

  • DSC_0003.JPG
  • DSC_0006.JPG
  • DSC_0007.JPG
  • DSC_0012.JPG